درباره آزمون مدیریت پروژه حرفه ای

پیچیده شدن ساختار‌های تجاری و صنعتی، نقش روزافزون اقتصاد در زندگی امروز و کاهش منابع و مواد اولیه، مدیریت پروژه را بصورت یکی از مهمترین مباحث در زمینه‌های مهندسی و مدیریت مطرح کرده است. مدیران پروژه‌ها در واقع بخشی از حافظان و عاملان ثروت ملی هستند و این مسئولیت از طرف صاحبان ثروت‌های عمومی و خصوصی به آنها واگذار شده‌است. مواجه شدن پروژه‌ها با مشکلات گوناگون دلایل متعددی دارد لیکن قطعا دو عامل عدم استفاده از ابزار‌های دانش مدیریت پروژه و بهره‌گیری از متخصصان و کارشناسان از عوامل مهم به شمار می‌آیند.
با رشد و گسترش اجرای پروژه‌های مختلف در کشور؛ توجه و رویکرد جامعه مهندسی کشور به علم مدیریت پروژه و کاربردهای آن روز به روز بیشتر می‌شود. به نحوی که شاهدیم کلاس‌ها و دوره‌های مختلف داخلی و خارجی مرتبط با این مقوله در دانشگاهها، شرکت‌ها و مراکز تخصصی رشد شتابنده‌ای یافته است.
روند مذکور یک رویکرد عام جهانی است و به همین جهت روزبه روز به تعداد دارندگان گواهی‌نامه "مدیریت پروژه حرفه‌ای_
PMP" از موسسه PMI در دنیا افزوده می‌گردد. در اعتبار این مدرک همین بس که امروزه بسیاری از شرکت‌های تراز اول دنیا همچون ناسا، مایکروسافت، جنرال الکتریک و .... شرط داشتن مدرک PMP را برای مدیران پروژه‌های خود الزامی نموده‌اند. داشتن این گواهینامه تایید کننده تسلط تام دارنده آن به حوزه‌های مختلف مدیریت پروژه است.

موسسه PMI
انستیتو مدیریت پروژه
PMI که امروز رهبری جهانی در زمینه گسترش استانداردها؛ کاربردها و مفاهیم مدیریت پروژه در دنیا را بر عهده دارد؛ در سال 1969 با هدف تبادل دانش و حرفه‌ای کردن مدیریت پروژه در سطح بین‌المللی تاسیس گردید و یکی از معروف‌ترین موسسات فعال در زمینه مدیریت پروژه در جهان است که طیف گسترده ای از خدمات آموزشی شامل سمینار؛ کنفرانس و دوره‌های آموزشی را ارایه می‌دهد. این موسسه غیرانتفاعی در حال حاضر بیش از 000,100 عضو دارد. اعضای این موسسه که شامل مدیران پروژه از کشورهای مختلف دنیا هستند، در یک ارتباط موثر با یکدیگر، در تبادل تجربه پروژه‌های مختلف از کشورهایی با فرهنگ کاری متفاوت و تهیه استانداردهای مدیریت پروژه با هم همکاری می‌کنند. این انجمن از طریق برگزاری سمینارها، نشریات، گروه‌های تخصصی، آموزش، تحقیق، صدور گواهی‌نامه‌های تخصصی حرفه‌ای مدیریت پروژه (PMP) به ارتقا قابلیت‌های مدیران پروژه‌ها کمک می‌نماید. ارتباط با شرکت‌های مشاوره مدیریت پروژه، نرم‌افزارها، نشریات و موسسات آموزشی و .... از طریق سایت PMI امکان‌پذیر است. قابل ذکر است که آخرین نسخه استاندارد جهانی "دانش مدیریت پروژه"PMBOK 2004 که ویرایش سوم این استاندارد است، توسط PMI در دسامبر 2004 منتشر گردید.

گواهی‌نامه PMP
گواهی‌نامه
PMP شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین گواهی‌نامه مدیریت پروژه حرفه ای در جهان می‌باشد که توسط انجمن مدیریت پروژه آمریکا (PMI) در اقصی نقاط جهان به افراد موفق در آزمون آن اعطا می‌گردد. هدف از برگزاری آزمون PMP اندازه گیری دانش داوطلبان درباره پیکره دانش مدیریت پروژه PMBOK-Guide و نحوه بکارگیری این دانش در موقعیت‌های واقعی است. دارنده این مدرک به‌عنوان فرد متخصص و صاحب‌نظر در دانش حرفه‌ای مدیریت پروژه، وفاداری بر اصول اخلاقی حرفه‌ای مدیریت پروژه و شرکت در آزمون PMP می‌باشد. اولین بار این آزمون در سال 1984 در آمریکا برگزار شد و ازآْن روز تا کنون با گذشت 20سال، امروزه این آزمون در بیش از 1700 نقطه جهان و در بیش از 120 کشور و به زبان‌های انگلیسی، چینی، کره‌ای، ژاپنی، اسپانیولی، ایتالیایی، برزیلی، پرتغالی، آلمانی، و فرانسوی برگزار می‌شود. این آزمون شامل 200 سؤال چهار گزینه‌ای است، حد نصاب قبولی در آزمون کسب 5/68 % امتیاز و یا به عبارتی پاسخ صحیح به 137 سؤال در مدت 270 دقیقه (5/4 ساعت) می‌باشد.
دارندگان مدرک
PMP در جهان تا انتهای سال 2004 در حدود 000, 75 نفر از 120 کشور جهان می‌باشند.
هزینه ثبت‌نام در آزمون
PMP برابر 555 دلار آمریکا می‌باشد ولی در صورتیکه فرد عضو PMI باشد این هزینه مشمول 150 دلار تخفیف خواهد بود. لذا به علاقمندان شرکت در آزمون قویا توصیه می‌گردد قبلا عضو PMI گردند. برای علاقمندان ساکن ایران؛ این آزمون هر ماهه در دبی برگزار می‌گردد. منبع اصلی جهت مطالعه برای آزمون PMP کتابPMBOK است، لیکن مطالعه دقیق این کتاب برای موفقیت در آزمون کافی نبوده و امروزه کتب مختلفی جهت تکمیل آن و شرح و بسط تکنیک‌ها و روش‌های آن به بازار آمده‌اند که تحت عنوان راهنمای مطالعه PMP در بازار عرضه شده‌اند.

پیش‌نیاز لازم جهت کسب گواهی‌نامه PMP

+ تجربه در زمینه مدیریت پروژه
+ وفاداری بر اصول اخلاقی مدیریت پروژه
+ شرکت در آزمون
PMP

شرایط تحصیلی و تجارب لازم جهت شرکت در آزمون

+ گذراندن حداقل 35 ساعت آموزش مورد تایید
PMI
+ داشتن مدرک لیسانس و حداقل 4500 ساعت تجربه در کار پروژه در 3 تا 6 سال گذشته
+ داشتن مدرک دیپلم متوسطه و حداقل 7500 ساعت تجربه در کار پروژه در 5 تا 8 سال گذشته

کشور‌های همسایه برگزار‌کننده این آزمون

+ پاکستان
+ امارات متحده عربی
+ ترکیه

توصیه‌هایی برای شرکت در آزمون PMP

+ کتاب 2004
PMBOK را به دقت مطالعه کنید و از نکات مهم یادداشت بردارید.
+ با شرکت در دوره‌های آمادگی
PMP ، مقدار ساعت آموزش لازم (35 ساعت ) برای اخذ گواهینامه را کسب کنید.
+ به گروه‌های بحث آزاد در اینترنت بپیوندید، به
Google groupsو Yahoogroups رفته و عضو PMPCert شوید. همچنین سایت های مرتبط مانند http://www.pmpcert.com را بازدید کنید.
+ قبل از ثبت‌نام برای
PMP از طریق سایتPMI.org عضو PMI شوید.
+ سؤالات نمونه آزمون را تجربه کنید.
+ در اسرع وقت برای آزمون ثبت‌نام کنید، در این صورت مجبور خواهید شد خود را برای آزمون آماده سازید.

چند نکته پیرامون جلسه آزمون PMP

+ این آزمون هر ماهه توسط شرکت
Parametric Testing Center در دبی برگزار می‌گردد.
+ پاسخگویی به سؤالات از طریق کامپیوتر خواهد بود.
+ 15 دقیقه اول آزمون به حل چند تست آزمایشی توسط کامپیوتر اختصاص خواهد یافت.
+ آزمون طی چهار ساعت و نیم (270 دقیقه) انجام می شود که در طی آن می باید به 200 تست پاسخ داده شود.
+ بلافاصله پس از پایان آزمون نتیجه و نمرات اعلام می‌شوند. در صورت قبولی مدرک نهایی به فاصله یک ماه به آدرسی در خارج از ایران ارسال می‌گردد

/ 0 نظر / 13 بازدید