رهبری سطح 5

 یک سبک مدیریتی  شرکت  که از آن به رهبری سطح 5 یاد شده. برای مثال مورد آقای داروین اسمیت را مطرح است که موفق شده سهام شرکت کیمبرلی کلارک را( که یک شرکت معمولی در زمینه ی تولید کاغذ بوده ) از 36%پایین تر از نرخ بورس سهام به 4برابر نرخ بورس ارتقا دهد.با این که این یک عملکرد خیلی تحسین برانگیز بود،در قرن بیستم فقط عده ی معدودی داروین اسمیت را میشناسند.احتمالا او خود، این طور خواسته ،داروین فردی بود که در ظاهرش هیچ  اثری از بزرگ بینی نبود ،هرگز در پی قهرمان شدن یا کسب شهرت مقام مدیریت نبود ووقتی یک روزنامه نگار از او خواست سبک مدیریتش را توصیف کند ،او در حالی که مثل یک فرد معمولی به او خیره خیره نگاه میکرد ،پس از یک سکوت طولانی به سادگی گفت : غیر عادی! . روزنامه ی وال استریت هیچ مطلب پر سر و صدایی راجع به داروین ننوشت.اما هیچ گمان نکنید که او فردی کم رو یا نرم بود.کم رویی حجب امیز و فقدان خودنمایی او با نوعی اراده ی شدید توام بود.او یک پسر فقیر روستایی بود که روزها کار میکرد و شب ها به دانشگاه میرفت و  یک روز که هنگام کار بخشی از انگشت خود را از دست داد غروب سر کلاس حاضر شد! و روز بعد هم سر کار رفت.بعدها دو ماه پس از منصوب شدن به سمت مدیرعاملی ، پزشکان برای او تشخیص سرطان حلق و بینی دادند و پیش بینی کردند که او کمتر از یک سال زنده خواهد ماند.او پس از اطلاع این موضوع به هییت مدیره تصریح مرد که هنوز نمرده است و تصمیمی هم برای مردن ندارد.او 25 سال دیگر زندگی کرد ،در حالی که در اکثر این دوران سمت مدیرعامل را داشت.اسمیت همین اراده را برای بازسازی کیمبرلی کلارک داشت.

دروین اسمیت نمونه ی برجسته ی مدیری است که اصطلاحا رهبر سطح پنجم مینامیم.کسی که تواضع فردی بی حد را با اراده ی پرشور حرفه ای درهم می آمیزد. با توجه به نتایج به دست آمده، تمامی مدیران شرکت های رهسپار تعالی، چه از نوع صنعتی،مصرفی، خدماتی یا تولیدی در وضعیت بحرانی یا غیر از آن، کوچک یا بزرگ،در زمان جهش دارای مدیران سطح پنجم بود ه اند که ده تن از آنان برخاسته از درون سازمان بود ه اند و در تمام یازده شرکت، پستهای مهم از جمله مدیر عامل به عهده رهبران سطح پنجم بوده است.(کل تحقیق روی 11 شرکت صورت گرفته)

رهبران سطح پنجم نیازهای مبتنی بر خودخواهی و غرور را از خود دور کرده و به هدفی بزرگ تر یعنی ساختن یک شرکت عالی می اندیشند.این بدان معنا نیست که این رهبران هیچ گونه غرور یا عزت نفسی ندارند.در واقع آنها به ظرزی باورنکردنی جاه طلبند ، اما جاه صلبی آنها در وهله ی اول و قبل از هرچیز برای سازمان است ، نه برای خودشان.

رهبران رهسپار تعالی در راستای سه حقیقت ساده عمل می کنند . اول: در آغاز حرکت، مبدأ حرکت، دیدگاه و خط مشی جدید را تعیین نمی کنند، بلکه نخست در فکر افراد مناسب هستند . چرا که اگر افراد به واسطه هدف وارد سازمان شوند، با تغییر آن مطمئناً دچار مشکل می شوند .در صورتی که اگر افراد بنا بر ویژگی های سایر کارکنان سازمان بدان ملحق شوند، با این مشکل روبه رو نمی شوند. دوم: قبل از هر حرکتی، افراد شایسته را استخدام می کنند چرا که با این کار مسئله ایجاد انگیزه و اداره کردن آنان به مراتب کم تر می شود، و افراد به واسطه انگیزه های آنها دارای اراده کاری تزلز ل ناپذیر بوده و با تلاشی پیگیر و خستگی ناپذیر سعی در کسب نتایج با ثبات دارند و هرآنچه برای به اوج رساندن سازمان لازم باشد، انجام داده و در این راه مهم نیست که تصمیمات تا چه حد حساس یا دشوار هستند . آنها به تبعیض به سود خویشاوند باور نداشته و تصدی امور را به بهترین کسانی که می شناسند، می سپارند و ارتباط خانوادگی یا طول دوره تصدی متضمن واگذاری تصدی پستی حساس برای آنها نیست . رهبران سطح پنجم به هنگام کسب موفقیت با ذکر عامل شانس، آن را به عوامل بیرونی و غیر از خود نسبت داده و به هنگام شرایط نامطلوب، به آینه مینگرد و مسئولیت را به عهده می گیرد.

 

سطح پنجم مدیر خلاق یا رهبر

با آمیزه ای از فروتنی فردی و جسارت حرفه ای به دستاوردهای

عالی و پایدار دست می یابد

سطح چهارم مدیر بانفوذ

مسئولیتهای خود را انجام می دهد، دیدگاه روشن و گیرایی را

به شدت دنبال می کند و معیارهای عملی عظیم تری را ایجاد

میکند

سطح سوم مدیر کارآمد

افراد و نیروها را به پیگیری مؤثر و پربازده اهداف از پیش تعیین

شده سوق میدهد

سطح دوم عضو گروه مشارکت

توانمند یهای فردی را صرف نیل به اهداف می کند و در یک کار

گروهی به طور مؤثر با دیگران همکاری می کند

سطح اول فردی با توانمند یهای فوق العاده

با کمک استعداد، علم و مهارت و عادات کاری شایسته، همکاری

موفقی تآمیزی از خود نشان می دهد.

 

ابعاد دوگانه ی رهبری سطح پنجم

اراده ی حرفه ای

تواضع فردی

دستاوردهای بی نظیری کسب می کند، عاملی مؤثر در تحول خوب به عالی است.

 

تواضعی دوستانه دارد، از تمجید و تحسین مردم احتراز میکند و هرگز خودستایی نمیکند.

 

اراده ای راسخ برای انجام هر کاری دارد که به دستاوردهای عالی و ماندگار منجر شود . هرقدر هم که دشوار باشد.

 

همراه با سکوت، و اراد ه ای آرام عمل می کند و اصولاً به معیارهای مؤثر تکیه می کند، نه اقتدار تأثیرگذار فردی.

 

به مقداری کم تر از ایجاد شرکتی بزرگ و پایدار قانع نمی شود.

 

جا ه طلبی را برای شرکت میخواهد نه برای خودش. جانشینانی برمی گزیند که در نسل بعدی شرکت را حتی به سطح بالاتری از موفقیت و رشد برسانند.

 

مسئولیت نتایج نامطلوب را خود به عهده میگیرد و هرگز افراد، عوامل بیرونی یا بدشانسی را مقصر نمی شمارد.

 

پیوسته موفقیت شرکت را به افراد دیگر، عوامل بیرونی و یا خوش شانسی نسبت میدهد.

 

 

/ 1 نظر / 324 بازدید
بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345439641.37